Блог Saulestiba.lv

Maratons «Mazais princis 28 dienās», lpp. 7

Atgādinājums: šodien ir 7.diena. Gatavojiet savus pirmos citātus :)
Напоминание: сегодня 7й день. Готовьте свои первые цитаты :) 
Piektajā dienā, joprojām pateicoties jēriņam, man atklājās mazā prinča dzīves noslēpums. Viņš jautāja man pēkšņi, bez kāda ievada, it kā klusībā šo problēmu būtu ilgi pārdomājis:
– Bet, ja jērs ēd krūmus, tad viņš ēd arī puķes?
– Jērs ēd visu, kas gadās pa ceļam.
– Pat puķes, kurām ir ērkšķi?
– Jā. Pat puķes, kurām ir ērkšķi.
– Bet kam tad noder ērkšķi?
To es nezināju. Es toreiz biju ļoti aizņemts ar motoru, skrūvējot vaļā kādu pārāk cieši pievilktu skrūvi. Biju ļoti norūpējies, jo mans stāvoklis kļuva nopietns, bet izsīkstošais dzeramā ūdens krājums lika baidīties no visļaunākā.
– Kam tad noder ērkšķi?
Mazais princis nekad neatstāja miera jautājumu, ko bija reiz uzdevis. Es biju saniknots par spītīgo skrūvi un atbildēju uz labu laimi.:
– Ērkšķi neder nekam, tā ir tīrā ļaunprātība no puķu puses!
-O!
Brīdi klusējis, mazais princis domīgi atcirta:
– Es tev neticu! Puķes ir vārgas. Viņas ir naivas. Viņas aizsargājas, kā prot. Viņām šķiet, ka ar ērkšķiem viņas ir briesmīgas.
Es neko neatbildēju. Šai brīdī nodomāju: “Ja skrūve vēl pretosies, sadauzīšu to ar veseri.” Mazais princis atkal iztraucēja manas pārdomas:
– Bet vai tu tici, ka puķes…
– Protams, ka ne, protams, ne! Es nekam neticu! – atbildēju uz labu laimi.
– Esmu aizņemts ar nopietnām lietām!
Pārsteigts viņš mani uzlūkoja.
– Ar nopietnām lietām!

Viņš redzēja mani ar veseri rokās un smēreļļā notraipītiem pirkstiem noliekušos pār priekšmetu, kas viņam izlikās ļoti neglīts.
– Tu runā kā pieaugušie!
Šie vārdi man lika mazliet nokaunēties. Bet viņš nesaudzīgi piebilda:
– Tu sajauc visu… tu visu putro!
Mazais princis patiešām bija ļoti saskaities. Viņš purināja vējā savus zeltainos matus.
– Es zinu planētu, kur dzīvo kāds tumši sārts kungs. Viņš nekad nav ieelpojis nevienas puķes smaržu. Viņš nekad nav palūkojies uz zvaigzni. Viņš nekad nevienu nav mīlējis. Viņš nekad neko citu nav darījis kā tikai skaitījis rēķinus. Un augu dienu viņš atkārto tāpat kā tu: “Es esmu nopietns cilvēks! Es esmu nopietns cilvēks!” – un vai plīst aiz lepnuma. Tas jau nemaz nav cilvēks, tas ir pūpēdis!
– Kas?
– Pūpēdis!
Tagad mazais princis pat nobāla aiz dusmām.
– Kopš miljoniem gadu puķēm ir ērkšķi. Kopš miljoniem gadu jēriņi tomēr ēd puķes. Un vai tad nav svarīgi censties saprast, kādēļ puķes tik ļoti nopūlas, lai izveidotu ērkšķus, kuri nekad nekam neder? Vai tad puķu un jēru cīņa nav svarīga? Vai tā nav svarīgāka un nopietnāka par tumšsārtā kunga rēķiniem? Un, ja man zināma viena vienīga puķe visā pasaulē, kas aug tikai uz manas planētas, un, ja kādu rītu mazs jēriņš to var iznīcināt vienā rāvienā, nemaz neapzinoties, ko viņš dara – vai tad tas nav svarīgi?
Mazais princis nosarka, pēc tam atsāka:
– Ja mīli puķi, kas atrodas tikai uz vienas no miljoniem zvaigžņu, tad pietiek palūkoties zvaigžņotajās debesīs, lai būtu laimīgs. Tu saki sev: “Mana puķe ir kaut kur tur…” Bet, ja jēriņš apēd puķi, tad ir tāda sajūta, ka pēkšņi apdzisušas visas zvaigznes! Un vai tas nav svarīgi?
Viņš vairs nevarēja neko pateikt. Pēkšņi viņš sāka elsot. Bija uznākusi nakts. Es nometu savus darba rīkus. Man vairs neko nenozīmēja veseris, spītīgā skrūve, slāpes un nāve. Uz kādas zvaigznes, uz manas planētas Zemes, atradās mazs princis, kuru vajadzēja mierināt! Es paņēmu viņu savās rokās. Es viņu šūpoju. Es viņam teicu: “Puķei, kuru tu mīli, nekas nedraud… Es uzzīmēšu tavam jēriņam uzpurnīti… Es uzzīmēšu tavai puķei aizsargbruņas… Es…” Es patiešām vairs nezināju, ko sacīt. Es jutos ļoti neveikli. Es nezināju, kā viņam tuvoties, kā atkal viņam piekļūt… Asaru pasaule ir tik noslēpumaina…Чтение
Made on
Tilda